TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Atuty zawodu:

Zawód nauczany wg nowoczesnego programu, którego zaletą jest dostosowanie treści nauczania do wymogów nowoczesnej techniki samochodowej i zapotrzebowania rynku pracy.

OD TEGO ROKU DARMOWY KURS PRAWA JAZDY KAT. B DLA DLA NOWYCH UCZNIÓW

Kwalifikacje:

• MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych albo
  • MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
  • MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych

Zdobyte umiejętności:

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik pojazdów samochodowych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych;
  • oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw;
  • wykonywania napraw pojazdów samochodowych;
  • kontrolowania jakości wykonanych napraw;
  • prowadzenia usług motoryzacyjnych;
  • sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych;
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych;
  • kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B

W toku 5-letniej nauki uczeń zdobędziesz wykształcenie ogólnokształcące z maturą oraz kwalifikacje zawodowe, potwierdzone egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez OKE we Wrocławiu. Kształcenie techniczne obejmuje zajęcia z kilkunastu przedmiotów zawodowych, m. innymi: podstaw konstrukcji maszyn, silników pojazdów samochodowych, budowy podwozi, elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów samochodowych. Praktyczne umiejętności nabędziesz na zajęciach w pracowni diagnostyki pojazdów, pracowni mechatroniki samochodowej oraz innych będących na wyposażeniu Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego oraz podczas realizacji miesięcznej praktyki zawodowej. Otrzymasz również niezbędne przygotowanie w zakresie technologii informacyjnej (w dobrze wyposażonych pracowniach komputerowych) i podstaw przedsiębiorczości.

Perspektywy zatrudnienia:

Technik pojazdów samochodowych po zdaniu państwowego egzaminu potwierdzającego jego kwalifikacje zawodowe otrzymuje dyplom technika oraz suplement do dyplomu objaśniający jego zdobyte umiejętności. Po ukończeniu nauki technik mechanik mógłby pracować:

• stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych;
  • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
  • salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi;
  • przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
  • przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji;
  • firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych
  • autoryzowane stacje obsługi samochodowej
  • instytucjach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi lub ich częściami,
  • instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych,