Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Nauki i przez 50 tygodni roku 2024 proponują naukowe aktywności skierowane również do uczniów Żeglugi.
Informatycy z 2ti postanowili poszerzyć swoje horyzonty i szukali inspiracji na wystawie prac konkursowych młodych naukowców. Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (European Union Contest for Young Scientist) skierowany jest do kreatywnych wynalazców, których wiek nie przekracza 21 lat. Podczas tego wydarzenia nasi wychowankowie mogli osobiście porozmawiać z konstruktorami z całego świata, a wspólnym językiem do wymiany myśli był angielski i niemiecki. Nawiązaliśmy kontakt z:
• konstruktorem drona napędzanego wodorem Ediz Osman, który ostatecznie otrzymał nagrodę Rektora Politechniki Śląskiej,
• programistą Mohamed Farrag, który stworzył sterownik do wykorzystania oka zamiast myszki komputerowej,
• grupą konstruktorów z Egiptu, którzy zbudowali drona do rozbrajania min i niewypałów,
• testowaliśmy program edukacyjny do nauki angielskiego i gry w szachy popełniający „ludzkie błędy”.
Naszą wycieczkę wzbogaciliśmy o wizytę w pobliskim Muzeum Śląskim, gdzie mogliśmy podziwiać klasyczną sztukę malarską XIX w. i dalece awangardową początku XXI w. Szczególnie ważna wystawa czekała na nas w dolnej części muzeum, gdzie prześledziliśmy historię Górnego Śląska od czasów Piastowskich, poprzez okres industrializacji i Powstań Śląskich, aż po czasy współczesne.