ZMARŁ ANDRZEJ OGONEK

W środę 24 listopada 2021 roku na wieczną wachtę odszedł Kapitan ż.ś. Andrzej Ogonek – człowiek niezwykle ważny w historii kształcenia przyszłych kadr żeglugi śródlądowej.

Dla wielu uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, odbywających praktyki zawodowe na naszym statku szkolnym oraz uczestniczących w teoretycznych zajęciach z przedmiotów zawodowych, stanowił wzór marynarza, kapitana, nauczyciela i wychowawcy. Jego wiedza, kwalifikacje zawodowe oraz cechy charakteru stawiały Go w szeregu prawdziwych autorytetów w tym zawodzie.

W latach 1983 – 2005 Kapitan pełnił obowiązki dowódcy naszego statku szkolnego wykonując jednocześnie zadania nauczyciela żeglugowych przedmiotów zawodowych. Dwa lata później odszedł na zasłużoną emeryturę.

Kapitan Andrzej Ogonek był człowiekiem wielkiej skromności i najwyższego profesjonalizmu. W roli wychowawcy wielu roczników, w pracy zawodowej był zawsze wierny zasadom dobrej praktyki okrętowej, oficerem i kapitanem o najlepszych i zawsze pożądanych cechach, takich jak rzetelność, bezkompromisowość, wiedza zawodowa i doświadczenie.